Az erdélyi magyar szórványban felnövő fiatalok gyakran kilátástalan életkörülmények közül indulnak. A zsákfalvakban, kisfalusi környezetben, teljesen román nyelvi közegben élők sokkal nehezebben jutnak el magyar középiskolákba; egyetemi képzésre pedig szinte lehetetlen bekerülniük. Ennek hátterében egyrészt a román közlekedési infrastruktúra hiányosságai, másrészt az anyagi nehézségek állnak, amik számos tehetséges magyar fiatal érvényesülését akadályozza.
Az ő helyzetükön kíván segíteni a Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesület, amit Péntek János kolozsvári és É. Kiss Katalin magyarországi egyetemi professzor hívott életre éppen húsz évvel ezelőtt. Az elmúlt két évtizedben több mint 1500 magyar fiatalt támogattak, akik
az egyesület segítségével jutottak el az egyetemi diplomáig.
Többen komoly szakmai pályafutást indíthattak így el, van köztük például neurológus kutatóorvos, gyógypedagógus, geodéta, informatikus és lelkész is.
Ez különösen nagy eredménynek számít annak tükrében, hogy – amiképp Péntek János az alapító-elnök elmondta –, a romániai magyar fiatalok mindössze 35%-a jut el egyáltalán az érettségiig, és Románia az utolsók között van a Pisa-felmérések szerint. Az Egyesület jelenleg 320 támogatót koordinál, ám
az anyagi segítség mellett szakmai tanácsadással és pályaorientációval is segíti a fiatalokat.
Az egyesület 2006-tól tagja a Kárpát-medencei tehetségtámogató szervezeteknek, 2009 januárjában csatlakoztak a magyarországi Nemzeti Tehetségsegítő Tanácshoz, amelyet a magyarországi és határon túli, tehetségsegítéssel foglalkozó civil szervezetek alapítottak.
Képen a Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesület ösztöndíjasai (forrás: az egyesület Facebook-oldala)